Početna strana > Hronika > Branislav Čanak: Sastanak u Domu sindikata služio samo za pomoć tajkunima
Hronika

Branislav Čanak: Sastanak u Domu sindikata služio samo za pomoć tajkunima

PDF Štampa El. pošta
petak, 16. april 2010.

Oni koji nisu prisustvovali sastanku u Domu sindikata smatraju da među učesnicima niko nije zastupao prava radnika, već sopstvene interese.

Krupni kapitalisti iskoristili su sindikate da se približe vlasti, najveći kritičari kapitalizma sedeli su tajkunima u krilu, a ministri su došli „mečki na rupu”, ocenjuju kritičari i dodaju da dojučerašnji protivnici nisu smišljali strategiju kojom će udariti na krizu, već je svako zastupao svoje interese.

Branislav Čanak iz sindikata „Nezavisnost” kaže da je bio je pozvan i da su mu, iako se nije pojavio, domaćini rezervisali i jedno mesto u mešovitom radnom telu koje će pratiti kako se dogovorene mere sprovode.

Nas to ne zanima, nema potrebe da mi čuvaju mesto.Ja sam i Orbovića najdobronamernije pitao šta mu to treba. Interesovalo me je kako neko ko preti da će izvesti radnike na ulicu radi potpuno suprotno od onoga što priča. On, koji je do juče žestoko kritikovao tajkune, kaže da ima svoje članove u tim firmama. I to je indikativno. Zašto ja nemam svoje članove u firmama koje su se obogatile u Miloševićevo vreme. Mi nismo bili lojalan sindikat, kaže Čanak.

On dodaje da konkretnih rezultata sa tog sastanka nema. Svi koji su prisustvovali izašli su iz sale onako kako su i ušli. Niko nije promenio mišljenje, svako je zastupao svoje interese“.

„Zašto bih ja pravio budalu od sebe i gubio vreme u nekim razgovorima koji nemaju nikakav efekat. Da plačem ja Miškoviću na ramenu ili on meni?“, pita se Čanak.

Asocijacija malih i srednjih preduzeća i preduzetnika, čiji je predstavnik prisustvovao sastanku, ogradila se od sastanaka takvog tipa i najavila da „ubuduće neće učestvovati u takvoj predstavi“.

Milan Knežević, predsednik Unije tekstilaca koja je član Asocijacije, kaže da je predstavnik AMSPP na poziv organizatora došao na sastanak, ali da nije dobio priliku da ukaže na probleme koji su prisutni u tom sektoru jer mu predsedavajući, ministar rada Rasim Ljajić, nije dao reč.

„Neshvatljivo je da predstavnik organizacije koja okuplja 141.000 malih privrednika i preduzetnika, koji upošljavaju 400.000 radnika, nema priliku da izloži viđenje aktuelne situacije iz ugla te kategorije poslodavaca. Vlasnici krupnog kapitala, međutim, mogli su da iskoriste taj skup i uđu u neposredne razgovore sa ministrima radi rešavanja svoje privredne pozicije“, kaže on.

„Vrhunac je i zahtev da krupan kapital upravlja sredstvima namenjenim za regionalni razvoj i oživljavanje privrede u nerazvijenim područjima“, kaže Knežević i dodaje da su vlasnici velikih sistema pojedinačno iznosili svoje probleme dok su ostali učesnici bili svedeni na status publike. On je nezadovoljan i što AMSPP nije dobila mesto u formiranom privremenom telu.

Ranka Savić, predsednica Asocijacije slobodnih i nezavisnih sindikata (ASNS) kaže da su dogovorom o formiranju privremenog radnog tela predstavnika vlade, sindikata i poslodavaca direktno narušene odredbe Zakona o radu jer su, kako je kazala "praktično preuzete funkcije Socijalno - ekonomskog saveta i prenete na to radno telo".

Prema rečima predsednice ASNS, taj sindikat ne podržava ni predlog da vodeći privrednici učestvuju u rešavanju poslovnih i finansijskih problema i preduzeća, a da za uzvrat, učestvuju u dobiti u vlasništvu.

"Sam predlog i ne bi bio tako loš, da država i Savez samostalnih sindikata mogu garantovati da će se u tim preduzećima nastaviti proizvodnja i da će doći do novog zapošljavanja radnika. Potpuno sam sigurna da to niko ne može garantovati, jer to odredjuje tržište", kazala je Ranka Savić.

Ona kaže da je sastanak predstavnika vlade, sindikata i poslodavaca o prevazilaženju krize "poražavajuć" i navodi da se "radi o pomoći tajkunima". "Potpuno je poražavajuće to da je legalitet svemu ovome dao Savez samostalnih sindikata, koji se u ovom slučaju pojavljuje kao paravan u zaštiti intresa srpskih tajkuna", rekla je Savićeva.

Ranka Savić je dodala i da je "poražavajuć i dogovor da srpski tajkuni" mogu da ulažu u preduzeća čija privatizacija nije uspela više puta.

"Već su se javljali ljudi iz (fabrike) 'Vojin Popović' iz Novog Pazara, 'Petra Drapšina' iz Mladenovca, tekstilne industrije iz Prijepolja, '24. septembra' iz Užica, PIK-a iz Zemuna i niza drugih preduzeća gde se već zatalasalo među radnicima koji brinu šta će biti s njima i kakva je njihova sudbina", kazala je ona.

ASNS podržava predlog smanjenja poreza na zarade, ali ne i povećanje PDV jer bi se tako teret manjka u budžetu ponovo prebacio na radnike i građane". U ASNS navode da "niko ne govori o tome da će osnovne životne namernice u slučaju povećanja PDV za četiri odsto poskupeti za 50 odsto što će najviše pogoditi siromašne" i dodaju da nisu predstavljeni mehanizmi koji bi "primorali tajkune" da uštedom od smanjenja poreza i doprinosa povećaju zarade zaposlenima.

Problem sa predsedavajućim koji ne daje reč imali su i drugi učesnici skupa, pa se juče oglasio i predstavnik sindikata Telekoma Srbija Miroslav Joksimović koji je saopštio da nije imao priliku da iznese stav zaposlenih oko najavljene prodaje tog preduzeća jer su na skupu uglavnom govorili samo najveći privrednici.

(B92)
 

 

Ostali članci u rubrici

Anketa

Da li će, po vašem mišljenju, „Zajednica srpskih opština“ na KiM biti formirana do kraja 2023. godine?
 

Republika Srpska: Stanje i perspektive

Baner
Baner
Baner
Baner
Baner
Baner